زیارت عاشورا
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
«ایهاالناس بدانید گدای حسنم»
خوشا آن که خود را خوار انگاشت ، و کسبى پاکیزه داشت ، و نهادش را از بدى بپرداخت ، و خوى خود را نیکو ساخت و زیادت مالش را بخشید و زبان را از فزون گویى درکشید ، و شرّ خود را به مردم نرساند و سنّت او را کافى بود ، و خود را به بدعت منسوب نگرداند . [ مى‏گویم بعضى این فقره و آن را که پیش از آن است به رسول خدا ( ص ) نسبت داده‏اند . ] [نهج البلاغه]

تاریخچه بهائیت  

بهایی­گری از بابیت نشات گرفته و بابیت نیز ریشه در شیخی­گری دارد (شیخی­گری انشعابی از شیعه اثنی­عشری است که بنیانگذار آن شیخ احمد کسایی می­باشد . ) عقاید اولیه فرقه بهایی تلفیقی از عقاید تشیع ، عرفان ایرانی و نظریه حکمای اسلامی و یونانی که پس از سپری شدن عمری هزار ساله به صورت شیخی­گری سپس بابی­گری و سرانجام بهائیت درآمد . اما آنچه امروز در فرقه بهایی مطرح می­شود با شیوه و افکار بنیانگذاران آن تفاوت دارد .

ظهور شیخیه مصادف با دوران فتحعلی­شاه قاجار ( 1250 – 1212 هجری قمری ) و بدعت بابیان مقارن با سلطنت محمدشاه (1250 – 1264 هجری قمری ) است .  ادامه مطلب...

نوشته شده توسط : محبان الحسن | چهارشنبه 89 فروردین 25 ساعت 12:30 عصر

مقدمه

امر بهایی جوانترین دین از ادیان مستقل جهان است . تجدید دین از اصول این آیین است زیرا در هر زمان مقتضیات جامعه­ی بشری تغییر می­پذیرد و در هر عصری دینی جدید موافق با مقتضیات جهان ونیازمندی­های جهانیان ظاهر می­گردد.

بهاییان معتقدند که بهاءالله فرستاده الهی در سلسله­ی پیامبران پیشین چون حضرت ابراهیم ، موسی ، مسیح و بالاخره حضرت محمد است و رسالتش برای ایجاد تمدنی جدید و جهانی است که بشر در این دوران به آن نیازمند است .

ادامه مطلب...

نوشته شده توسط : محبان الحسن | یکشنبه 89 فروردین 22 ساعت 1:4 عصر

قم و اهل آن در روایات

بی تردید از دیدگاه اسلام، شهر مذهبی قم از مکانهای مقدس به شمار می رود و از احادیث در این زمینه آن قدر فراوان است که می توان ادعای تواتر معنوی بر قداست قم نمود.

نه تنها امروز بلکه از عصر امامان علیهم السلام این شهر مرکز پرورش عالمان دین و ارادتمندان به اهل بیت علیه السلام بوده است که هنوز قبور معدودی از آنها برجامانده و روایات نیز به روشنی،این موضوع را اثبات می کند.

 

1- امام هادی (ع):

«انما سمی قم به لانه لما وصلت السفینة الیه فی طوفان نوح (ع) قامت... و هو قطعة من بیت المقدس.»

علت نامگذاری قم به «قم » این است که وقتی در طوفان نوح،کشتی به آنجا رسید ایستاد... و آن محل،قطعه ای از بیت المقدس است.

2- ابوصلت هروی می گوید:نزد حضرت رضا (ع) بودم که گروهی از اهل قم خدمت امام رسیده سلام کردند و حضرت پس از جواب سلام، آنان را نزد خود خواند و فرمود:

«مرحبا بکم و اهلا فانتم شیعتنا فسیاتی علیکم یوم تزورون فیه تربتی بطوس.»

خوش آمدید،شما شیعیان حقیقی ما هستید. به زودی روزی فرا می رسد که آرامگاه من را در طوس زیارت می کنید.

3- امام موسی بن جعفر (ع):

«قم عش آل محمد و ماوی شیعتهم.»

قم آشیانه آل محمد و جایگاه شیعیان آل محمد است.

4- امام صادق (ع):

«ان الله... احتج ببلدة- قم علی سایر البلاد و باهلها علی جمیع اهل المشرق و المغرب من الجن و الانس و لم یدع الله قم و اهله مستضعفا بل وفقهم و ایدهم.»

خداوند شهر قم را حجت بر سائر سرزمینها قرار داد و به وسیله مردم قم بر تمام اهل مشرق و مغرب از جن و انس حجت تمام کرد.خداوند قم و اهل آن را مستضعف نخوانده است بلکه ایشان را موفق و تایید نموده است.

5- امام رضا (ع):

«لقد همت ان اجعل اهل قم شعاری و دثاری.»

می خواهم اهل قم را لباس زیر و روی خود قرار دهم.

6- امام هادی (ع):

«اهل قم و اهل آبة مغفور لهم لزیارتهم لجدی علی بن موسی الرضا (ع) بطوس.»

گناهان اهل قم و آوه بخشیده شده زیرا جدم حضرت امام رضا (ع) را در طوس زیارت می کنند.

7- امام صادق (ع):

ان اهل قم مغفور لهم »

8- امام صادق (ع):

«نعم الموضع قم للخائف الطائف »

قم برای آنکه از ترس از جایی به جای دیگر می رود،خوب مکانی است.

9- در روایات آمده است:

«ان رسول الله (ص) لما اسری به راس ابلیس بارکا بهذه البقعة،فقال له:قم یا ملعون! فسمیت بذلک »

هنگامی که پیامبر اکرم (ص) به معراج رفت، شیطان را دید که روی قطعه زمینی نشسته. حضرت به او فرمود: قم(بلند شو) ای ملعون! به همین دلیل این شهر «قم » نامیده شد.

10- امام صادق (ع):

«تربة قم مقدسة و اهلها منا و نحن منهم لا یریدهم جبار بسوء الا عجلت عقوبته نار جهنم!»

خاک قم،مقدس است. اهل آن از ما و ما از آنها هستیم. هیچ ستمگری قصد بدی نسبت به آنان نمی کند، مگر این که عذاب او-که همان آتش جهنم است-به زودی فرا می رسد.

11- امام صادق (ع):

«ان الله اختار من جمیع البلاد، کوفة و قم و تفلیس.»

خداوند از میان تمام شهرها کوفه، قم و تفلیس را برگزید.

12- امام کاظم (ع):

«رجل من اهل قم یدعو الناس الی الحق. یجتمع معه قوم کزبر الحدید لا تزلهم الریاح العواصف و لا یملون من الحرب و لا یجنبون و علی الله یتوکلون و العاقبة للمتقین.»

مردی از اهل قم، مردم را به حق دعوت می کند، گروهی مانند پاره های آهن، اطراف او جمع می شوند( و از او حمایت می نمایند.) تندبادهای حوادث آنها را تکان نمی دهد، از جنگ خسته نمی شوند و از آن هراسی ندارند و بر خدا توکل می کنند و عاقبت برای پرهیزکاران است.

13- امام صادق (ع):

«ما اراد احد بقم و اهله سوءا الا اذله الله و ابعده من رحمته »

کسی نسبت به قم قصد بد نمی کند، مگر این که خداوند او را خوار و از رحمتش دور می گرداند.

14- از امامان علیهم السلام روایت شده:

«لو لا القمیون لضاع الدین.»

اگر قمی ها نبودند،دین از بین می رفت.

15- امام صادق (ع):

«ان لله حرما و هو مکة،الا ان لرسول الله حرما و هو المدینة،الا و ان لامیر المؤمنین حرما و هو الکوفة،الا و ان قم الکوفة الصغیرة.الا ان للجن ثمانی ابواب ثلاثة منها الی قم تقبض فیها امراة من ولدی اسمها فاطمة بنت موسی و تدخل بشفاعتها شیعتی الجنة باجمعهم.»

خداوند حرمی دارد و آن مکه است،آگاه باشید رسول خدا (ص) حرمی دارد و آن مدینه است، آگاه باشید امیر المؤمنین (ع) حرمی دارد و آن کوفه است. آگاه باشید که قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه باب از آنها برای اهل قم است.بانویی از فرزندانم به نام فاطمه دختر موسی (ع) در آنجا وفات می نماید و با شفاعت او تمام شیعیانم وارد بهشت می شوند.

16- امام رضا (ع):

«ان للجنة ثمانیة ابواب و لاهل قم واحد منها فطوبی لهم ثم طوبی لهم ثم طوبی لهم.»

بهشت هشت در دارد و یکی از آنها مخصوص اهل قم است. خوشا به حال آنها، خوشا به حال آنها،خوشا به حال آنها.

17- امام رضا (ع):

«للجنة ثمانیة ابواب فثلاثة منها لاهل قم فطوبی لهم ثم طوبی لهم.»

بهشت هشت در دارد که سه تای آنها برای اهل قم است. خوشا به حال آنها، خوشا به حال آنها.

18- صفوان بن یحیی می گوید:

روزی در خدمت امام هادی (ع) بودم که سخن از قم و اهل آن و تمایل آنها به حضرت مهدی (ع) به میان آمد. حضرت برای آنان طلب رحمت نموده فرمود:

«رضی الله عنهم. ثم قال: ان للجنة ثمانیة ابواب و واحد منها لاهل قم و هم خیار شیعتنا من بین سائر البلاد.خمر الله تعالی ولایتنا فی طینتهم.»

خداوند از آنان راضی باشد. بهشت هشت در دارد و یک در،مخصوص اهل قم است. آنان از میان تمام سرزمینها بهترین شیعیان ما هستند. خداوند محبت ما را در ذات آنها قرار داده است.

19- امام جواد (ع): در نامه ای خطاب به علی بن مهزیار اهوازی چنین مرقوم فرمود:

«قد فهمت ما ذکرت من امر القمیین خلصهم الله و فرج عنهم و سررتنی بما ذکرت من ذلک و...»

آنچه درباره قمی ها- خداوند آنها را خالص گرداند و بر ایشان گشایش قرار دهد- یادآور شدی، متوجه شدم و با آنچه ذکر کردی، شادمانم ساختی و...

20- از قول گروهی از اهالی ری چنین روایت شده:

«انهم دخلوا علی ابی عبد الله و قالوا:نحن من اهل الری. فقال، مرحبا باخواننا من اهل قم. فقالوا: نحن من اهل الری. فاعاد الکلام قالوا ذلک مرارا و اجابهم بمثل ما اجاب به اولا.فقال:ان الله حرما و هو مکة و ان للرسول (ص) حرما و هو المدینة و ان لامیر المؤمنین (ص) حرما و هو الکوفة و ان لنا حرما و هو بلدة قم و ستدفن فیها امراة من اولادی تسمی فاطمة فمن زارها وجبت له الجنة.»

گروهی از اهل ری بر امام صادق (ع) وارد شدند و عرض کردند:ما اهل ری هستیم.حضرت فرمود:برادران ما از قم خوش آمدند.دوباره گفتند:ما اهل ری هستیم. باز حضرت مانند اول پاسخ داد. آنان چند بار همان جمله را تکرار کردند و حضرت نیز مانند اول پاسخ فرمود. حضرت ادامه داد: خداوند حرمی دارد و آن مکه است. پیامبر (ص) حرمی دارد و آن مدینه است. امیر المؤمنین (ع) نیز حرمی دارد که کوفه است و برای ما نیز حرمی است و آن شهر قم است.

به زودی بانویی از اولاد من به نام فاطمه در آن دفن می گردد که هر کس او را زیارت نماید بهشت بر او واجب خواهد شد.

 نوشته شده توسط : محبان الحسن | جمعه 89 فروردین 6 ساعت 8:14 عصر

کرامات حضرت معصومه سلام الله علیها

با توجه به اینکه شفای مریضان و قضای حوائج مردم ببرکت آستانه مقدسه حضرت معصومه سلام الله علیها بیش از حد ضبط و نگارش است و مسلما اکثر آنها اصلا ثبت نشده و کسی از آنها اطلاع ندارد، بعنوان تیمن و تبرک بذکر سه مورد اکتفا می‌شود.

شفای مریض

یکی از خدام حرم نقل می‌کند: عموی من بمرضی مبتلا بود بحدی که انگشتها او سیاه شده بود. اطباء از معالجه‌اش عاجز و جراحان اتفاق نمودند که فردا باید عمل شود. او گفت: حال که تصمیم بر عمل دارید امشب مرا در حرم تنها بگذارید. او را بحرم برده درها را بستند و او در پای ضریح تنها مانده تا صبح گریه و ناله می‌کرد، نزدیک صبح خدام شنیدند صدا می‌زند در را باز کنید که حضرت مرا شفا داد، وقتی در را باز کردند با روئی خندان چنین گفت: در خواب دیدم بانوی مجلله‌ای آمد و فرمود: چرا ناراحتی؟ جریان مرض را گفتم و عرض کردم: یا شفا یا مرگ از خدا می‌خواهم. حضرت گوشه مقنععه خود را چند مرتبه بپای من مالید و فرمود: ترا شفا دادیم. عرض کردم: شما کیستید؟ فرمود: مرا نمی‌شناسی و حال آنکه از خدام من هستی؟ من فاطمه دختر موسی بن جعفرم.

 

نجات گمشده

خادم و کلیددار حرم و مکبر مرحوم آقای روحانی که از علماء و امام جماعت مسجد امام حسن عسکری علیه السلام بوده می‌گوید: شبی از شبهای سرد زمستان در خواب حضرت معصومه سلام الله علیها را دیدم که فرمود: بلند شو و بر سر منارها چراغ روشن کن. من از خواب بیدار شدم ولی توجهی نکردم. مرتبه دوم همان خواب تکرار شد و من بی توجهی کردم. در مرتبه سوم حضرت فرمود: مگر نمی‌گویم بلند شو وبر سر مناره‌ چراغ روشن کن! من هم از خواب بلند شده و بدون آنکه علت آنرا بدانم در نیمه شب بالای مناره رفته و چراغ را روشن کردم و برگشته خوابیدم. صبح بلند شدم و دربهای حرم را باز کردم و بعد از طلوع آفتاب از حرم بیرون آمدم. با رفقایم کنار دیوار و زیر آفتاب زمستانی نشسته صحبت می‌کردیم که متوجه صحبت چند نفر زائر شدم که بیکدیگر می‌گویند: معجزه و کرامت این خانم را دیدید! اگر دیشب در این هوای سرد و با این برف زیاد چراغ مناره حرم این خانم روشن نمی‌شد ما هرگز راه  نمی‌یافتیم و در بیابان هلاک می‌شدیم.

خادم می‌گوید: من نزد خود متوجه کرامت و معجزه حضرت و نهایت محبت و لطف او به زائرینش شدم.

 

آمدن امام زمان به زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها

آقای سید عبدالرحیم نقل کرده که شبی خواب دیدم: در قبرستان بزرگ قم جمعیت زیادی می‌باشند و شخص بزرگواری از زیر بازارچه سوار بر اسبی بیرون آمد و شخص دیگری عقب او می‌آید. ناگهان شنیدم کسی می‌گفت:‌ «این حضرت حجة علیه السلام می‌باشد».

حضرت بر در صحن تشریف آورده پیاده شدند و وارد حرم گردیدند من نیز بدنبال حضرت وارد حرم شدم و بغیر من کسی در حرم نبود.

حضرت صاحب الامر علیه السلام بالای سر حضرت معصومه سلام الله علیها تشریف آورده مشغول زیارت شدند، و پس از زیارت از حرم خارج شده و رفتند.

 نوشته شده توسط : محبان الحسن | جمعه 89 فروردین 6 ساعت 7:36 عصر

روایات نقل شده از حضرت معصومه علیها السلام

1-حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از فاطمه دختر امام صادق علیه السلام از فاطمه دختر امام باقر علیه السلام از فاطمه دختر امام سجاد علیه السلام از فاطمه و سکینه دختران امام حسین علیه السلام از ام کلثوم دختر فاطمه زهرا سلام الله علیها از فاطمه زهرا سلام الله علیها نقل می‌کند که فرمود: آیا فراموش کردید کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را در غدیر خم که فرمود: « هر که را من مولای اویم علی مولای اوست».

وکلام دیگرش که فرمود: «تو نسبت به من همانند هارون نسبت به موسی هستی».

 

2-حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از فاطمه دختر امام صادق علیه السلام از فاطمه دختر امام باقر علیه السلام از فاطمه دختر امام سجاد علیه السلام از فاطمه دختر امام حسین علیه السلام از زینب دختر امیرالمؤمنین علیه السلام از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نقل می‌کند که فرمود: «همانا هر که با محبت آل محمد بمیرد شهید مرده است».

 

3-حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از فاطمه دختر امام صادق علیه السلام  از فاطمه دختر امام باقر علیه السلام از فاطمه دختر امام سجاد علیه السلام از فاطمه دختر امام حسین علیه السلام از ام کلثوم دختر امیرالمؤمنین از فاطمه زهرا سلام الله علیها نقل می‌کند که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامیکه مرا به آسمان بردند داخل بهشت شدم در آنجا قصری از رد سفید میان خالی دیدم که دارای دری بود زینت شده با در و یاقوت و بر آن در پرده‌ای آویخته بود.

من سرم را بلند کردم، دیدم بر در نوشته است: «لا اله الا الله، محمد رسول الله، علی ولی القوم»، یعنی:« خدائی جز خدای یگانه نیست، محمد رسول خداست، علی ولی و صاحب اختیار مردم است». و بر پرده نوشته شده بود: «به‌به، کیست مثل شیعیان علی»؟

داخل شدم، در آنجا قصری از عقیق سرخ میان خالی دیدم که دری داشت از نقره که به زبرجد سبز زینت شده بود و بر آن در نیز پرده‌ای آویخته شده بود سرم را بلند کردم، دیدم بر در نوشته شده: «محمد رسول خداست علی وصی مصطفی است» و بر پرده نوشته شده: «بشارت بده شیعیان علی را بحلال زادگی».

داخل شدم، قصری از زبرجد سبز میان خالی دیدم که بهتر از آن ندیده بودم، این قصر دری داشت از یاقوت سرخ که با لؤلؤ زینت شده بود و بر آن در پرده‌ای آویخته شده بود، سرم را بلند کردم دیدم بر پرده نوشته شده: «شیعیان علی رستگارانند».

گفتم: ای حبیبم جبرئیل! این قصر از آن کیست؟ گفت: از آن پسر عمو و جانشین تو علی بن ابیطالب است. و همه مردم در روز قیامت برهنه و پای برهنه محشور می‌شوند مگر شیعیان علی. و همه مردم را باسم مادرشان صدا می‌زنند مگر شیعیان علی که باسم پدرانشان صدا زده می‌شوند.

 

4-حضرت معصومه سلام الله علیها هنگامیکه در ساوه مریض شده به اطرفیانش فرمود: مرا به قم ببرید زیرا از پدرم شنیدم که فرمود: « شهر قم مرکز شیعیان ما می‌باشد».نوشته شده توسط : محبان الحسن | جمعه 89 فروردین 6 ساعت 7:34 عصر

فضیلت زیارت حضرت

روایات درباره فضیلت زیارت آن بانوی برگزیده اسلام بهترین سند در رابطه با فضایل آن بزرگوار است، که امامان معصوم پیروان خود را تشویق و توصیه به زیارت مرقد نورانی ایشان فرمودند و پاداش عظیمی برای آن بیان کردند که چنین پاداشی در باب زیارت اولاد موسی بن جعفر علیه السلام بعد از حضرت رضا علیه السلام بی سابقه است؛ ما در اینجا چند روایت را ذکر می‌کنیم:

امام رضا علیه السلام فرمود: «من زارها فله الجنة»:‌ « کسی که (فاطمه معصومه) را زیارت کند سزاوار بهشت خواهد بود».

2-امام جواد علیه السلام فرمود: « من زار قبر عمتی بقم فله الجنة»: «کسی که قبر عمه‌ام را در قم زیارت کند سزاوار بهشت است».

3-امام رضا علیه السلام فرمود, «من زارها عارفا بحقها فله الجنة»: «کسی که (فاطمه معصومه) را زیارت کند‌(در حالی که معرفت به حق او داشته باشد) پاداش او بهشت است.»

4-امام صادق علیه السلام فرمود: «ان لله حرما و هو مکة و للرسول حرما و هو المدینة، و لامیر المؤمنین حرما و هو الکوفة و لنا حرما و هو قم و ستدفن فیها امرأة من ولدی تسمی فاطمة، من زارها وجبت له الجنة»: «برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسولخدا صلی الله علیه وآله و سلم حرمی است و آن مدینه می‌باشد و برای امیرالمؤمنین علیه السلام حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است وآن شهر قم می‌باشد و بزودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن خواهد شد که نامش فاطمه است؛ هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد».

این روایت با توجه به اینکه قبل از ولادت موسی بن جعفر علیه السلام از امام صادق علیه السلام صادر شده است دلیل بسیار روشنی است بر اینکه آمدن حضرت فاطمه معصومه به قم و دفن آن بزرگوار در حرم اهل بیت جزء اسرار غیبی بوده و تحقق آن خود دلیل روشنی بر حقانیت مکتب امامان معصوم علیهم السلام می‌باشد.

5-امام رضا علیه السلام به سعد اشعری قم، در ملاقاتی فرمود: از ما قبری در میان شما، هست، سعد عرض کرد: فدایت شوم قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر علیه السلام را می‌فرمایی؟

فرمود:‌ «آری، هر کس قبر او را با معرفت به حقش، زیارت کند، پاداش او بهشت است، وقتی که کنار قبرش رفتی، در جانب سر، رو به قبله بایست و 34 بار الله اکبر و 33 بار سبحان الله و 33 بار الحمدلله بگو، آنگاه بخوان: السلام علی آدم صفوة الله.... تا آخر زیارت»

و در کتاب انوار المشعشین ذکر شده: «شخصی به زیارت حضرت رضا علیه السلام رفته بود، پس از بازگشت و عبور از راه همدان، به قصد کربلا حرکت می‌کرد، در عالم خواب، حضرت رضا علیه السلام را دید که به او فرمود: «چه می‌شد اگر از قم عبور می‌کردی و قبر خواهرم را زیارت می‌نمودی؟»نوشته شده توسط : محبان الحسن | جمعه 89 فروردین 6 ساعت 7:29 عصر

تمام آنچه در این وبلاگ می خوانید
شعر ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام
پیش نویس قانون 2015 عاری سازی ایران از سلاح هسته ای
آقا جان بطلب یا امام رضا!
زبان حال امام حسن عسگری علیه السلام
تسلیت باد شهادت امام حسن عسکری علیه السلام
آه کربلا، کربلا، کربلا
زمینه‏ ها و ریشه‏ های واقعه عاشورا در بیانات مقام معظم رهبری
غلامرضا سازگار-شعر مرثیه حضرت علی اکبر
حتما بخوانید/13واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید
شرکت زنان در دسته های سینه زنی و زنجیرزنی /نظر فقها
[عناوین آرشیوشده]
blogکد بازی تمرکز حواس